Jak tworzyć dobre relacje?

Wiele osób zastanawia się jak stworzyć sobie z ludźmi pozytywne relacje. Nie należy to do łatwych zadań. Na relacje z innymi ludźmi składa się wiele czynników – nasza osobowość, doświadczenie życiowe, podejście do różnych tematów i temperament. Jak wiemy to nie jedyne powody, można je wymieniać bez końca. Od czego zatem zacząć, aby było tylko lepiej?

Po pierwsze – dobre wrażenie

Od tego się zaczyna. Pierwsze wrażenie nie bez powodu jest jedną z ważniejszych podstaw odpowiednich relacji – mamy na to mało czasu, bo jedynie kilka sekund. To jak z okładką książki. Albo nam się spodoba i nas zachęci, albo odłożymy ją na miejsce. Wyobraźmy sobie sytuację, w której to z daleka widzimy jakiegoś człowieka. Poza jego wyglądem automatycznie zwracamy uwagę na jego chód, zachowanie, a gdy do nas podejdzie, sposób w jaki się wyraża zarówno do nas jak do innych ludzi. Od tego, jak zaistnieje w naszych głowach w ciągu tych kilka sekund zależy też to, czy będziemy chcieli kontynuować znajomość. Jeśli ktoś z daleka sprawia wrażenie pozytywnie nastawionego do życia to mamy więcej chęci to bliższego poznania. Inaczej jest w przypadku, gdy zjawia się osoba wulgarna i agresywna. W tych pierwszych sekundach decydują dwa czynniki: na ile jesteś osobą sympatyczną i wiarygodną.

Po drugie – cała reszta

Gdy miniemy już całą otoczkę związaną z pierwszym wrażeniem, czas na budowanie dalszych relacji. Jeśli wyczuwamy chęć innych ludzi do przebywania z nami, musimy dołożyć starań, aby to zainteresowanie podtrzymać. Ważną kwestią jest autentyczność – nie można wiecznie udawać kogoś, kim się nie jest. Kłamstwo stanowi poważną przeszkodę, ponieważ ciężko odbudować zaufanie, tym bardziej u nowo poznanych osób. Pamiętajmy, że ludzie mają tendencję do posługiwania się schematami i stereotypami – ciężko zatem będzie to wrażenie wymazać. Ludzie nie chcą otaczać się ludźmi niewiarygodnymi. Zadbajmy zatem o to, aby pokazywać prawdziwą twarz. Tym zawsze zyskamy. Pamiętajmy- lubimy się identyfikować z osobami podobnymi do nas. Dlaczego? Ponieważ czujemy się bezpiecznie i wzrasta szansa na wiele powodów, dla których warto podtrzymać znajomość. Nie musimy się obawiać o to, że nie będziemy mieli o czym rozmawiać. Ponadto, często jednoczą nas aktualnie przeżywane problemy, związane z wiekiem – problemy miłosne, z dziećmi, problemy ekonomiczne czy związane ze społeczeństwem. Jeśli nowo poznana osoba zauważy, że jesteś autentyczny w swoich ocenach a nie starasz się przypodobać to istnieje duża szansa, że będzie chciała podtrzymać tę znajomość.

A co z zaangażowaniem?

Często boimy się, że wyjdziemy na kogoś natrętnego, ponieważ okazujemy zaangażowanie. Albo w drugą stronę – ,,przytrzymujemy” kogoś w niepewności, aby udać obojętność. Żadne z tych technik nie pozwolą osiągnąć sukcesu. Tutaj także trzeba znaleźć złoty środek. Trzeba pokazać, że jesteśmy zainteresowani, ale też mamy swoje życie i swoje sprawy. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem będzie wyjście z inicjatywą spotkania/rozmowy (nie bójmy się tego!) a następnie dać czas drugiej stronie, aby i ona wykazała tę inicjatywę. Jak mówi stare, mądre porzekadło ,,z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *