O czym porozmawiać przed ślubem?

Zapewne część z Was stanęła bądź stanie przed kolejnym, bardzo ważnym etapem swojego życia – dniem ślubu. To jeden z najważniejszych chwil w życiu człowieka. Jest to także kolejny etap rozwoju zarówno nas samych jak i relacji z drugą osobą. Wspólne wizje i przygotowania pary do tego ważnego dnia także pogłębia relacje w narzeczeństwie. Od tej pory zakładamy swoją własną rodzinę, którą musimy ułożyć według własnych zasad, jednak podświadomie kierujemy się wzorcami tej, w której się wychowaliśmy.

Jakie tematy warto omówić przed ślubem?

Zanim zdecydujemy się wejść w związek małżeński, powinniśmy przebrnąć przez kilka tematów. Często okazuje się, że dwie osoby biorące ślub wcale się nie znają, natomiast część ważnych dla nas aspektów ,,wypływa” dopiero po ślubie. Dlaczego tak jest? Być może wyjaśnieniem jest fakt, że każdy z nas wychowując się w pewnej kulturze bierze coś za oczywistość. Tradycyjne modele rodziny zakładają posiadanie dzieci, mieszkania, dobrej pracy i niezależności czy zwierząt. Co gdy okazuje się, że część z nas wcale nie chce iść drogą tej układanki? Rodzi to wiele konfliktów, pojawia się uczucie niedopasowania, rozczarowania, które ciężko wyprostować. Jak wiemy, niektórych tematów i decyzji nie jesteśmy w stanie przeskoczyć – a odpowiednio wcześniej omówione nie będą źródłem dodatkowego stresu.

  • Dzieci. Dobrze jest omówić wcześniej tę kwestię, zaczynając od podstawowego pytania. Najpierw zadajmy je samemu sobie a później drugiej osobie – czy chcemy je posiadać? Okazuje się, że to nie jest wcale takie oczywiste i jedna strona jest zdziwiona, gdy okazuje się, że nasza druga połówka nie planowała posiadania potomstwa. Ponadto, rozmowa na tak ważny temat jest także okazaniem szacunku dla drugiego człowieka. Zakładając z kimś rodzinę, powinniśmy postawić na szczerość i wysłuchać drugiej strony. Być może okaże się, że mamy zupełnie inne wizje, gdy słyszymy słowo rodzina.
  • Role w rodzinie. Jaką żoną/mężem chcę być? Jak wyobrażam sobie być żoną? Czy widzę siebie tylko i wyłącznie w roli żony i matki czy chcę być aktywna zawodowo? To także rodzi wiele konfliktów po ślubie, ponieważ on wyobrażał sobie ją prowadzącą dom, tymczasem ona chce rozwijać skrzydła w pracy zawodowej. Zadajmy sobie w tym miejscu pytanie czy rzeczywiście o tym szczerze porozmawialiśmy z przyszłym mężem/żoną? A jeśli tak, to czy oboje mamy tę samą wizję prowadzenia domu i rozdzieleniu tego między pracę a domem?
  • Wartości. To one powodują, że podejmujemy takie a nie inne decyzje i przez ich pryzmat działamy w danej sytuacji. Ich system nie musi być uszeregowany przez całe życie, jednakże kiedy stawiamy sobie cele kalkulujemy ,,wartość wartości”. Dla jednej osoby najważniejsza może być miłość dla drugich rozwój osobisty. I nie ma nic w tym złego, że jesteśmy ludźmi o innych poglądach. Ważne jest, aby małżeństwo trwało w akceptacji i poszanowaniu a także nie powodowało, że musimy z nich rezygnować.
  • Finanse. Istotnym a zarazem rodzącym kolejne konflikty są tematy dotyczące pieniędzy. Nie oszukujmy się, że ten temat nas nie dotyczy i nie ma o czym rozmawiać. Temat wypłynie szybciej, niż myślimy. Przedyskutujcie to, jak widzicie prowadzenie finansów w waszej rodzinie – czy chcecie mieć wspólne czy osobne konta? Jak będziecie dzielić kwestię rachunków? Czy chcecie zdecydować się na prowadzenie oszczędności czy też nie?
  • Religia jest także ważnym tematem, ponieważ ciągnie ona za sobą także nasze nawyki i rytuały z tym związane. Ponadto, do tego tematu będziecie wracać wielokrotnie, czy to przy okazji ślubu czy też wychowania dzieci. Gdy jedno z Was jest niewierzące a drugie tak, porozmawiajcie o waszej duchowości oraz o wspólnych świętach czy tradycjach religijnych.
  • Nawyki. Każdy z nas posiada pewne upodobania, które niekoniecznie mogą odpowiadać drugiemu człowiekowi. Jednakże wchodząc w związek małżeński z tymi nawykami u kogoś innego będziemy spotykać się dość często. Jeśli wzajemne oczekiwania względem wizji czy to życia rodzinnego, pasji czy prowadzenia domu nie będą omówione – prędzej czy później nastąpi eskalacja konfliktu.

Zastanawiający jest fakt, że ludzie nie zawsze przechodzą przez najważniejsze tematy, które być może omówione, nie powodowałyby tylu konfliktów w małżeństwie. Dlaczego tak się dzieje? Przecież każdy z nas zakłada nierozerwalność i trwałość takiego związku. Tymczasem okazuje się, że napotkane trudności a także niewyjaśnione tematy mogą prowadzić do wielu konfliktów. Jeśli macie obawy w zainicjowaniu rozmowy, możecie wspólnie wypisać listę tych najważniejszych tematów, które powinniście omówić. Być może będzie łatwiej wam wypisać kwestie związane z własnymi oczekiwaniami względem drugiej osoby. Będzie to także okazją do poznania samego siebie a także pokonaniem pewnych barier i pogłębianiu waszej relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *