Wsparcie społeczne – dlaczego jest takie ważne?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest drugi człowiek. Taki, na którym możemy polegać, porozmawiać czy zwyczajnie pomilczeć. To ostatnie jest niezwykle trudne. Ciężko nam milczeć z osobami, których nie znamy. Wyjątkiem są tragiczne sytuacje, które bardzo jednoczą ludzi.

Zapewne każdy z Was śledzi wciąż napływające informacje w sprawie tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Z szacunku do żałoby jego bliskich, pozwolę sobie na inną ocenę sytuacji. Dlaczego obcy ludzie potrzebują pobyć ze sobą tylko po to, aby wzajemnie pomilczeć? Dlaczego ludzkie tragedie powodują w nas nagłą potrzebę bycia razem? Wydawałoby się, że w takich sytuacjach chcemy przeżywać ją w samotności, aby dokonać refleksji nad własnym życiem,natomiast okazuje się, że robimy zupełnie inaczej.

Czym jest wsparcie społeczne?

Powołując się na definicję, wsparcie społeczne to ,,pomoc dostępna dla jednostki w sytuacjach trudnych (Saranson, 1982 za: Sęk, Cieślak, 2004), jako zaspokojenie potrzeb w trudnych sytuacjach, gwarantowane przez osoby znaczące i grupy odniesienia (Caplan, 1981, Saranson, 1980 za: Sęk, Cieślak, 2004). “

Ta definicja idealnie wpisuje się właśnie w mechanizm, który chciałam poruszyć w tym artykule. Myślę że w odniesieniu do sytuacji z Gdańska, widać jak pomimo odmiennych poglądów czy wyznania, potrzebujemy drugiego człowieka obok siebie. Pokazało to także, że my jako ludzie chcemy się przekonać, że w podobny sposób przeżywamy tak ciężkie chwile.

Dlaczego potrzebujemy drugiego człowieka?

Każdy z nas chce otaczać się ludźmi i przynależeć do pewnych grup. Człowieka potrzebujemy do przekazywania informacji o nas samych – o tym jak się czujemy i mamy stany emocjonalne, a także jakie mamy plany na swoje życie. Z drugiej strony, potrzebujemy kogoś także po to, aby z kimś dzielić te wszystkie wydarzenia. Czy wyobrażacie sobie sytuację, kiedy spotyka Was coś ważnego i nie macie wokół siebie osób, którym chcecie o tym opowiedzieć? W obliczu tragedii, jaka wydarzyła się ostatnio podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, widzimy jak bardzo potrzebujemy drugiego człowieka, także do przeżywania żałoby. Myślę, że dzięki temu możemy w pewien sposób przyswoić dane wydarzenia, aby móc mimo wszystko iść do przodu.

Co daje nam wsparcie społeczne?

Dzięki wsparciu społecznemu oraz świadomości jego posiadania, zmianie ulega nasza ocena i zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jak wiemy, w obliczu niecodziennych wydarzeń uruchamiają się w nas mechanizmy obronne. Wzrasta także poziom stresu, który przez dłuższy czas jest utrzymywany. Chcąc wrócić do stanu równowagi potrzebujemy narzędzi, które spowodują, że będzie on wracał do normy. Istotne jest także tzw. wsparcie buforowe, podkreślające rolę zasobów, które posiada każdy człowiek. Istotne jest także tzw. wsparcie buforowe, podkreślające rolę zasobów które posiada każdy człowiek. Zasoby są niezwykle ważne, ponieważ w obliczu stresujących sytuacji wiemy, że jesteśmy w stanie wytrwać. Posiadamy bowiem techniki a także bliskie nam osoby, dzięki którym nasze życie wraca do normy. Ponadto, dzięki posiadaniu siatki kontaktów społecznych potrafimy efektywniej zwalczać skutki stresu.

Skutki wsparcia społecznego

Wsparcie społeczne jest niezwykle cenne dla każdego z nas. Lubimy czuć bezpieczeństwo, które daje nam drugi człowiek. Świadomość, że w razie potrzeby jest ktoś, kto będzie niósł nam pomoc obniża reakcje lękowe,które czasem dopadają każdego z nas. Osobowość człowieka jest wspaniałym mechanizmem, który w przypadku zagrożenia nas chroni. Wszelkie zasoby, którymi jesteśmy obdarzeni są skuteczniejsze, jeśli obok mamy nawet obce nam osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *